O Nas

Skąd pomysł na muzeum?

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej jest muzeum prywatnym i powstało z zamiłowania do tradycji młynarskich, które od pokoleń towarzyszą naszej rodzinie oraz z potrzeby wyeksponowania ogromnej kolekcji zabytków ruchomych związanych z dawną sztuką lodową. Miłość do tradycji i kultury oraz pasja sprawiły, iż obecnie na terenie naszego muzeum można oglądać kilka tysięcy przedmiotów, które wyeksponowane zostały wewnątrz zabytkowych  wiatraków. Niemniej jednak, muzeum jest zaledwie częścią naszej działalności,  jest dla nas  miejscem wyjątkowym, naszym drugim domem, w którym drzwi dla wszystkich ciekawych  świata są zawsze otwarte.

ZOBACZ NASZ FILM PROMOCYJNY

Nasze eksponaty

W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęty oraz narzędzia rolnicze, odzież i tkaniny, a także  akcesoria obrzędowe i sztuka ludowa. Muzeum posiada także zabytki historyczne oraz archeologiczne. Na szczególną uwagę zasługują zachowane w bardzo dobrym stanie elementy konstrukcyjne oraz elementy wyposażenia zabytkowych wiatraków. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kolekcje dawnych narzędzi ciesielskich.  Natomiast z myślą o najmłodszych na terenie muzeum znajdują się wybiegi dla zwierząt oraz ekspozycja dawnych maszyn rolniczych.

Nasza działalność

Podstawą naszej działalności jest prowadzenie firmy „PHU JARDI”, która jako jedyna firma w Polsce zajmuje się  rekonstrukcją zabytkowych młynów i wiatraków na terenie naszego kraju.  Zdobyta przez lata wiedza oraz praktyka sprawiły, iż w chwili obecnej w naszym dorobku znajduje się ponad 80 zabytkowych obiektów, które wyremontowaliśmy.  Nasze realizacje oraz zdobyte referencje pozwalają nam na realizowanie prac remontowych i konserwatorskich przy najważniejszych obiektach dawnej sztuki młynarskiej w kraju, do jednych z takich realizacji należą prace wykonane przy odbudowie i przywróceniu  pełnej sprawności w zabytkowym młynie z 1831, który znajduje się na Zamku Wysokim w Malborku i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Jako profesjonaliści w swojej dziedzinie współpracujemy z projektantami, architektami oraz konserwatorami, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia do prowadzania prac przy obiektach zabytkowych  – zapraszamy do współpracy.

KONTAKT Z NAMI